Woda staje się coraz bardziej cennym surowcem. Jej zasoby na ziemi się kurczą. A i rachunki, które płacimy za jej zużycie, są coraz wyższe. Szczególnie mogą odczuć to osoby, które posiadają działkę i dom z ogrodem. W okresie letnim trzeba odpowiednio dbać o trawnik i rośliny, co oznacza też regularne ich nawadnianie.
Dawniej zbiornik na deszczówkę wykorzystywano głównie na wsiach i w miejscach, gdzie był problem z ciągłą dostawą wody. Dziś coraz częściej montuje się je na terenach podmiejskich bądź miejskich.
Ekologia i oszczędności
Oszczędzanie wody jest jednym z głównych działań, jakie możemy wykonywać, aby chronić naszą planetę. W dodatku deszczówka o wiele lepiej sprawdza się do podlewania roślin zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Drobne mikroorganizmy, znajdujące się w deszczówce w znakomity sposób odżywiają glebę.
Natomiast wykorzystanie odzyskanej deszczówki zmniejsza zapotrzebowanie na zużycie wody kranowej. Należy pamiętać, że oprócz zużytej wody z kranu, płacimy też za jej odprowadzenie do kanalizacji. A to przekłada się już na ogromne oszczędności.
Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?
Ten zakup musi być dobrze przemyślany. Pod uwagę należy wziąć rozmiar naszej działki (ile metrów kwadratowych będziemy potrzebowali podlać), jak i powierzchnię naszego dachu. Istnieją specjalne wzory, czy kalkulatory, które pomogą nam dokładnie to wyliczyć. Istotny jest też budżet, jakim dysponujemy na tego typu przedsięwzięcie.
Zakres rozmiarów jest bardzo różnorodny – od 100 litrów po ogromne zbiorniki na 20 000 litrów. Te o mniejszej pojemności spokojnie możemy ustawić w ogrodzie, natomiast te, które są naprawdę sporych rozmiarów, przeważnie montuje się już pod ziemią. W przypadku nadziemnych rozwiązań możliwie największy to zbiornik na deszczówkę 1000l.
Również występuje mnogość kształtów i materiałów, z których wykonane są zbiorniki oraz sposobów oznaczania poziomu zebranej wody. Tu decydujące będą nasze wrażenia estetyczne, jak i zawartość portfela.
Najczęściej przystawia się zbiornik na deszczówkę do rynny lub montuje dodatkową, zbierającą deszcz rurę. Warto zamontować na rynnie filtr, który będzie wyłapywał liście czy gałązki, tak aby nie tworzyły one zatorów, bądź niepotrzebnie zanieczyszczały zbiornik.
Niezależnie w jaki zbiornik zainwestujemy swoje pieniądze, jest to inwestycja, która się nam i środowisku po prostu opłaca. Dobrze pamiętać o regularnym serwisowaniu zbiornika i jego elementów oraz o odłączeniu całej instalacji na zimę. W ten sposób wydłużymy jego trwałość i będziemy mogli cieszyć się nim latami.