kpb.com.pl

Kącik Porad Budowlanych – budownictwo, dom

styl rustykalny
Dom

Styl rustykalny – czym się charakteryzuje?

Styl rustykalny cieszy się rosnącą popularnością w aranżacji domowych wnętrz. Urządzone zgodnie z nim pomieszczenia są zwykle bardzo przytulnymi przestrzeniami, które zapewniają domownikom poczucie bezpieczeństwa i możliwość zaznania relaksu. Dzięki temu wpisuje się on w najnowsze trendy wnętrzarskie. Co warto wiedzieć na temat tej konwencji i jakie elementy można odnaleźć w kategorii „styl rustykalny charakterystyka”?

rustykalne wnętrze

Czym dokładnie jest konwencja rustykalna?

Omawiany styl nawiązuje do wystroju dawnych wiejskich chat. Łączy w sobie elementy kojarzone z sielanką oraz surowe formy i barwy takich wnętrz. Pojawia się w nim również wiele akcentów zwiększających przytulność wystroju. Dominującym materiałem w tak urządzanych pomieszczeniach jest drewno. Meble i elementy wyposażenia tworzone są zwykle z surowego tworzywa bez dodatkowych warstw farby. Wiele akcesoriów posiada charakterystyczne okucia i żeliwne uchwyty. Popularnymi dodatkami są tutaj kufry i meble przypominające drewniane skrzynie.

Kolorystyka w takich pomieszczeniach to zwykle biele, beże, brązy i zielenie. Popularnym dodatkiem są tkaniny. Na krzesłach i fotelach umieszcza się ozdoby z naturalnych materiałów. Korzystnym rozwiązaniem okazują się tutaj również serwety i obrusy z folklorystycznymi wzorami. Co jeszcze warto wiedzieć o rustykalnych wnętrzach?

Jak urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym?

Ze względu na stonowane barwy i przytulność, konwencja ta doskonale sprawdza się w pomieszczeniach mających umożliwić relaks. Często poszukiwane pomysły na aranżacje to m.in. styl rustykalny sypialnia. Pragnąc urządzić takie wnętrze, warto zdecydować się na duże łóżko z drewnianą skrzynią. Warto nakryć je plecioną kapą. W pomieszczeniu nie powinno zabraknąć innych drewnianych elementów. Szafa, komody lub stoliki nocne mogą być wykonane z surowca w naturalnym kolorze. Chętnie wybieranym rozwiązaniem są tutaj również akcesoria wyplatane z wikliny. Charakter wystroju podkreśli wykonany w ten sposób fotel lub kosz na ubrania. Ciekawym pomysłem mogą być również wiklinowe ozdoby.

Przeczytaj również: https://kpb.com.pl/szara-elewacja-domu-czy-to-dobry-pomysl/

loft

Dodatki do modnych aranżacji

W pomieszczeniach w stylu rustykalnym nie powinno zabraknąć atrakcyjnych ozdób. Wśród chętnie wybieranych materiałów pojawia się porcelana. Tworzone z niej naczynia, świeczniki i korpusy lamp podkreślą charakter aranżacji. Motywy umieszczone na dekoracjach powinny odnosić się do świata przyrody i tradycyjnych wiejskich zajęć. Ze względu na wyjątkowe walory estetyczne, konwencja rustykalna należy do wyjątkowo modnych stylów.