kpb.com.pl

Kącik Porad Budowlanych – budownictwo, dom

szara elewacja
Dom

Szara elewacja domu – czy to dobry pomysł?

Wybór koloru elewacji jest jednym z ważniejszych w trakcie budowy czy remontu domu. Z jednej strony wpływa ona na pierwsze wrażenie, jakie będzie sprawiał budynek – czy będzie wyglądał estetycznie i nowocześnie, czy też nabierze bardziej klasycznego wyglądu? Istotna jest także pod kątem wpasowywania się domu w otoczenie – czy i jak bardzo będzie się wyróżniać? Nadmierna inność budynku może być postrzegana negatywnie przez sąsiadów i generować konflikty. Przede wszystkim jednak kolor elewacji ma wpływ na to, jak często trzeba będzie ją odmalowywać, by wyglądała estetycznie, a to z kolei przekłada się na koszty. W takiej sytuacji szara elewacja wydaje się idealna, ale czy tak jest naprawdę?

elewacja

Zalety szarej elewacji

Szary daje bardzo duże możliwości projektowe budynku i ogrodu – bardzo dobrze wkomponuje się w otoczenie, pozwala na zastosowanie różnorodnej kolorystyki dachów, bez problemu da się do niego dopasować meble balkonowe lub ogrodowe, a także tak dobrać rośliny, by wszystko dopełniały. Jest to kolor na tyle neutralny, że raczej nie wzbudzi sensacji wśród sąsiadów i nie będzie nikomu przeszkadzać. Warto też pamiętać, że odcieni szarości jest bardzo dużo i można je wybierać zależnie od upodobań i efektu, jaki chce się osiągnąć. Warto też rozważyć zastosowanie kilku odcieni szarości, co może spowodować, że dom będzie wyglądał nowocześniej.

Wady szarej elewacji

Bardzo łatwo przesadzić z ilością szarości w projekcie budynku i jego otoczenia, dlatego też stwierdzając, że w naszym przypadku będzie szara elewacja domu, trzeba dobrze przemyśleć kolor dachu i już na tym etapie pomyśleć o żywych kolorach roślin, które będzie można zasadzić w ogrodzie bądź balkonie. Nie można też zapominać o tym, że w różnych porach roku budynek będzie wyglądał inaczej – wśród zimowej bieli ciemna szarość budynku będzie przytłaczająca. Trzeba też zastanowić się nad stylem, w jakim dom będzie utrzymany. Elewacja szara pasuje do nowoczesnych budynków, które całościowo będą utrzymane w tym stylu, jeśli więc wnętrze chcemy mieć klasyczne, to niestety pojawi się dysonans i nie będzie to do siebie pasowało.

Zobacz również: https://kpb.com.pl/styl-rustykalny-czym-sie-charakteryzuje/

elewacja w szarości

Trudna decyzja

Nietrudno dojść do wniosku, że wybór elewacji w odcieniach szarości wymaga przemyślenia, ponieważ jest to kolor, który posiada równie dużo wad, co zalet. Wszystko sprowadza się więc do tego, czy na dom i jego wygląd mamy pomysł już na początku budowy, tym bardziej, że nieczęsto zmienia się elewację, a ma ona wpływ na postrzeganie budynku jako całości.