kpb.com.pl

Kącik Porad Budowlanych – budownictwo, dom

cennik budowlany
Budownictwo

Cennik usług budowlanych – na jakie koszty trzeba się przygotować?

Budowa domu, czy innego budynku, to duże i drogie przedsięwzięcie finansowe, dlatego wszystkie decyzje powinny być bardzo dobrze przemyślane, choć nie zawsze tak jest. Często zdarza się, że młode pary nie skupiają się na odpowiedniej wycenie szkieletu domu, a myślą jedynie o jego wnętrzu, co powoduje problemy po latach. Oczywiście w określeniu priorytetów nie ma nic złego, bo przecież nikt nie ma nieskończonego budżetu. Warto jednak wziąć pod uwagę cennik budowlany i określić jakiego standardu wykonania usługi, na przykład budowy szkieletu domu, oczekujemy.

budowa cennik

Dwa główne koszty budowlane

Są dwa nadrzędne czynniki determinujące koszt, a więc materiały, oraz tak zwana robocizna. Jeśli chodzi o materiały, to powinniśmy wybierać po prostu najlepsze, na jakie nas stać. W końcu jest to inwestycja na lata, a odpowiednie materiały na pewno zapewnią nam spokój na długi czas.

Drugim, ważniejszym czynnikiem, jest robocizna, którą determinuje już więcej czynników. Choć przede wszystkim możemy wyróżnić trzy standardy wykonania usług: najniższy, pośredni i wysoki.

Standardy wykonania usług budowlanych

Najniższy, to usługa, przy której zwykle nie podpisujemy nawet umowy, a więc nie mamy gwarancji. Jest to tania usługa, a jej przydział często odbywa się po znajomości czy w obrębie rodziny. W takim wypadku z całą pewnością nie ma sensu inwestowania w najdroższe materiały.

Pośredni, to niewątpliwie najpopularniejsza usługa. W tym wypadku mamy zwykle do czynienia z firmą budowlaną, która zaoferuje nam umowę oraz gwarancję. Co więcej, jakość usług takiej firmy, do pewnego stopnia gwarantuje jej renoma. Tutaj możemy pokusić się o materiały wysokiej jakości, ponieważ na wszystko otrzymamy gwarancję wykonania. Zobacz również: https://kpb.com.pl/protokol-odbioru-robot-jak-go-sporzadzic/

Wysoki, to profesjonalna firma, od której dostaniemy gwarancje wykonania. Jest to zwykle droga usługa, ale bardzo sprawna i satysfakcjonująca. W tym wypadku zalecane jest używanie materiałów najwyższej jakości, co polecą nam nawet fachowcy.

budowlańcy

Cennik robót budowlanych zależy od regionu

Docelowe miejsce budowy bezpośrednio określi jego koszty i wpłynie na cennik usług budowlanych w danym regionie. Ceny usług za na przykład, metr kwadratowy wykonania fundamentów i ścian, mogą się różnica nawet o 100 zł. Tak więc poza faktem, że w niektórych województwach działki są po prostu droższe, to droższa jest również robocizna. Wynika to bezpośrednio z mediany zarobkowej w danym obszarze. Im zarobki są wyższe, tym klienci częściej pozwalają sobie na usługi wyższej jakości, więcej firm się profesjonalizuje, a w efekcie tego ceny rosną, ale zwykle idą w parze z jakością wykonania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.