kpb.com.pl

Kącik Porad Budowlanych – budownictwo, dom

Jakie narzędzia przydadzą się do pracy w ogrodzie
Ogród

Jakie narzędzia przydadzą się do pracy w ogrodzie?

Aby ogród zawsze wyglądał pięknie, należy o niego regularnie dbać. To sprawi, że ogród stanie się idealny miejscem na odpoczynek, dodatkowo ciesząc oczy. To jednak wymaga trochę wysiłku i zaangażowania. Prace w ogrodzie najlepiej wykonywać przy pomocy wygodnych narzędzi, które będą dużym ułatwieniem. W tym celu należy wybrać odpowiednie narzędzia. Jakie to są narzędzia?

Metalowe lub plastikowe grabie

Grabie są niezbędne w każdym ogrodzie. Za ich pomocą można zagrabić liście, świeżo skoszoną trawę i wyrównywać grządki. Jeżeli grabie będą służyć do grabienia liści, wówczas lepiej wybrać takie, które mają miękkie i cienkie zęby. W przypadku gdy grabie mają służyć do wyrównywania grządek, lepiej postawić na takie o grubszych i krótszych zębach. Najlepiej metalowe albo plastikowe. Trzeba się zastanowić wcześniej, do czego mają być wykorzystywane grabie, ponieważ do wyboru jest wiele rodzajów grabi, które mogą być wykorzystywane do odmiennych czynności. Dobrą opcją jest kupienie kilku par, różnego rodzaju grabi. 

Sekator oraz siekiera

Zarówno sekator, jak i siekiera, spełnią swoją funkcję w ogrodach, w którym znajdują się drzewa, krzewy i różnego rodzaju rośliny. Jeżeli chodzi o siekierę, przyda się przy wycinaniu grubych gałęzi, całych krzewów, czy nawet drzew. Sekator jest szczególnie przydatny w przypadku skracania czy obcinania cienkich gałęzi. Jednoręczne, mniejsze sekatory sprawdzą się przy mniejszych krzewach, z kolei większe krzaki i drzewa wymagają sekatora o dłuższych trzonkach — najlepiej wybrać dwuręczne. Wówczas jest o wiele łatwiej nimi operować.

Ostry szpadel i solidna łopata

Do przekopywania grządek pod kwiaty czy warzywa i wykopywania dołków pod sadzonki z pewnością przyda się szpadel i łopata. Każde z nich powinno mieć solidną łyżkę, która nie wygina się w czasie kopania i jest odpowiednio ostra, aby bez większych oporów wbijało się ją w ziemię. Jeżeli chodzi trzonek, powinien być solidny, wykonany z drewna albo metalu, długością pasującą do wzrostu osoby używającej jej. Jednym z parametrów, na które warto zwrócić uwagę, jest waga łopaty. Wybiera się ją zależnie od wielkości grządek, które będą przekopywane. 

Taczki z rączkami lub w kształcie kosza

Niezbędnym narzędziem, które zapewne przyda się w każdym ogrodzie, są taczki. Pozwolą przewozić ziemię, rośliny, nawóz, sadzonki albo krzewy. Można je wykorzystać również do przewożenia odpadów, które powstaną podczas porządków w ogrodzie, takich jak: suche liście czy gałęzie. Ich rozmiar trzeba dobrać w zależności od tego, do czego będą one wykorzystywane. Do wyboru są taczki metalowe, bardziej tradycyjne z rączkami, wymagające pchania, albo takie o kształcie kosza, które trzeba za sobą ciągnąć o jednym lub dwóch kołach.

Kilka par rękawic ogrodowych

Do prac w ogrodzie warto zakładać rękawice. Są różne rodzaje takich rękawic, mogących służyć do odmiennych celów. Cienkie, bawełniane spełnią swoją funkcję w przypadku sadzenia roślin czy ich pielęgnacji. Grube — lateksowe albo też nitrylowe do prac mokrych. Skórzane, grube rękawice sprawdzą się podczas rąbania drewna — ochronią przed wszelkimi urazami. Z kolei ocieplane rękawice najlepiej się sprawdzą w zimie i jesieni do różnych prac na zewnątrz. Najlepiej zaopatrzyć się w różne rodzaje rękawic i używać ich wymiennie, w zależności od wykonywanych prac.

Do prac w ogrodzie niezbędne są podstawowe narzędzia takie jak grabie, łopata i szpadel, taczki, sekatory i odpowiednie rękawice. Jest wiele rodzajów każdego z tych narzędzi, a więc trzeba dobrać odpowiednie rodzaje, w zależności od potrzeb i tego, do jakich prac będą używane.