kpb.com.pl

Kącik Porad Budowlanych – budownictwo, dom

donice drewniane
Ogród

Donice drewniane – modne, funkcjonalne i wytrzymałe

Aranżacja tarasu, balkonu czy ogrodu zawsze wymaga przemyślenia. Dobór doniczek powinien być dopasowany do rodzaju i charakteru roślin. Jednoroczne surfinie, petunie lub begonie możemy posadzić w skrzynkach plastikowych. Dla bylin i roślin wieloletnich lepszym wyborem będą donice drewniane.

donica drewniana

Donice drewniane ogrodowe

Donice drewniane to ostatnio bardzo modny sposób na aranżację balkonów, tarasów oraz ogrodów. Drewno bardzo dobrze komponuje się z naturalnymi roślinami, ponieważ tworzą jednolitą naturalną całość.

Drewniane donice to nie tylko rozwiązanie stosowane na balkonach czy tarasach, ale coraz częściej także w ogrodach. Dzięki nim można wyeksponować wybrane rośliny a ich uprawa jest znacznie łatwiejsza niż na rabatach, chwasty znacznie wolniej się rozwijają i można je łatwiej usunąć. Coraz większą popularnością cieszą się donice z kratką, które doskonale zastępują tradycyjne pergole. Dzięki nim można dowolnie aranżować ogród, doskonale sprawdzają się także w ogródkach kawiarnianych.

W donicach drewnianych warto przede wszystkim uprawiać rośliny wrażliwe na niskie temperatury. Na zimę można bez problemu przenieść je do ogrodu zimowego lub do domu.

Jak wybrać donice drewniane?

W sklepach ogrodniczych znajdziemy donice ogrodowe drewniane w różnych kształtach i rozmiarach. Jeśli chcemy wykorzystać je na balkonie lub tarasie, to trzeba zastanowić się ile miejsca możemy na nie przeznaczyć. Wielkość donic należy dobierać pod kątem roślin, które chcemy posadzić. Korzenie muszą mieć wystarczająco dużo miejsca, by roślina prawidłowo się rozwijała.

Wybierając donice warto także zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Powinny być wykonane z drewna impregnowanego, dzięki temu drewno będzie odporne na działanie wilgoci i nie będzie pęcznieć. Należy także zwrócić uwagę na sposób łączenia poszczególnych elementów, donice skręcane śrubami są znacznie trwalsze niż te zbijane gwoździami.

donica z drewna

W sklepach dostępne są donice drewniane wyścielane wewnątrz włóknina ogrodniczą lub folią, dzięki temu drewno jest lepiej chronione przed nadmiarem wilgoci. Jeżeli donica nie ma ochrony, to można wykonać ją samodzielnie, ale trzeba pamiętać o zrobieniu otworów odprowadzających nadmiar wody. Zobacz więcej: https://kpb.com.pl/architektura-ogrodowa-na-jakie-akcesoria-do-ogrodu-postawic/

Donice mogą być wykonane z różnych gatunków drewna, ale najczęściej wykorzystywane jest drewno sosnowe, bukowe, jodłowe lub dębowe. To ostatnie jest najtrwalsze. Czasami do produkcji donic używane jest także drewno z drzew egzotycznych, ale ich cena jest znacznie wyższa.
Drewniane donice ogrodowe to bardzo dobry sposób na uprawę roślin zarówno na małej powierzchni balkonu, jak i w dużym ogrodzie.