kpb.com.pl

Kącik Porad Budowlanych – budownictwo, dom

architektura ogrodowa
Ogród

Architektura ogrodowa – na jakie akcesoria do ogrodu postawić?

Estetyczne i funkcjonalne zagospodarowanie ogrodu, to nie lada wyzwanie dla jego właścicieli. Ogród najczęściej pełni różne funkcje i podzielony jest na różne strefy. Do ich wydzielenia najlepiej jest wykorzystać elementy małej architektury.

Mała architektura ogrodowa w świetle prawa

Pojęcie małej architektury definiuje ustawa Prawo budowlane, które zalicza do niej:

– małe obiekty kultu religijnego (kapliczki),
– fontanny i wodotryski,
– inne obiekty architektury ogrodowej (kratownice, pergole),
– obiekty służące utrzymaniu porządku oraz codziennej rekreacji.

Ustawa nie wylicza wszystkich obiektów zaliczanych do małej architektury, ale z innych zapisów można wnioskować, że do tej kategorii należą także ławki, schodki, oczka wodne, place zabaw dla dzieci.

Najwięcej wątpliwości budzą altanki, które nie są zaliczane do obiektów małej architektury ogrodowej. Mimo tego można stawiać je bez żadnych zezwoleń, ale pod warunkiem, że ich powierzchnia nie przekracza 25 m2.

ogród

Jak wykorzystać elementy małej architektury w ogrodzie?

Akcesoria do ogrodu to bardzo dobry sposób na zwiększenie jego funkcjonalności i wydzielenie poszczególnych stref.

Planując zagospodarowanie ogrodu warto szczególnie zadbać o strefę wypoczynku. Jeżeli dysponujemy tarasem, to można umieścić na nim meble ogrodowe. To bardzo dobre miejsce na poranną kawę i popołudniowy wypoczynek.

Meble ogrodowe można umieścić także w altance, która chroni nie tylko przed deszczem, ale zapewnia także cień w upalne dni.

Zwolennicy spotkań towarzyskich i grillowania powinni także wydzielić odpowiednie miejsce na grill. Najlepiej by było ono w pobliżu altanki lub tarasu, dzięki temu nie trzeba będzie daleko nosić naczyń.

Jeżeli w domu są dzieci, to koniecznie trzeba pomyśleć o placu zabaw. W zależności od wielkości miejsca do dyspozycji można umieścić piaskownicę, huśtawkę, a nawet domek ze zjeżdżalnią.

Architektura ogrodowa to także różnego rodzaju kratownice, pergole i trejaże. Doskonale nadają się do obsadzania roślinami pnącymi, zwłaszcza różami, które w okresie kwitnienia będą się szczególnie pięknie prezentować.

ogród architektura

Te akcesoria do ogrodu można wykorzystać także w celach praktycznych. Doskonale sprawdzą się w roli parawanów przysłaniających np. kompostownik, śmietnik lub inne mało atrakcyjne miejsca w ogrodzie.

Wybierając elementy małej architektury należy zwrócić uwagę na ich spójność stylistyczną. Altanka, donice (https://kpb.com.pl/donice-drewniane-modne-funkcjonalne-i-wytrzymale/), pergole powinny być wykonane z drewna w tym samym kolorze, meble ogrodowe mogą posiadać kolor kontrastowy.