kpb.com.pl

Kącik Porad Budowlanych – budownictwo, dom

Wszystko, co warto wiedzieć o wiązankach pogrzebowych
Lifestyle

Wszystko, co warto wiedzieć o wiązankach pogrzebowych

Przygotowanie się do pogrzebu wymaga zakupu ładnych wiązanek, które będą zdobić grób osoby zmarłej. Proces wyboru nie jest łatwy, gdyż na rynku znajdziemy sporo bukietów w formie wiązanek. O czym warto wiedzieć? Jak wybrać najlepsze rozwiązanie? Jakie funkcje pełni wiązanka pogrzebowa?

Bukiet wiązanki pogrzebowe

Największe znaczenie podczas wyboru wiązanki ma relacja ze zmarłym. Wystawne wieńce są zazwyczaj dobierane przez najbliższą rodzinę i przyjaciół zmarłej osoby. Dalsi znajomi mogą sięgnąć po niewielką palmę, wieniec lub bukiet pogrzebowy. Jakie wiązanki pogrzebowe wybrać? Przede wszystkim te kompozycje powinny być ładne i eleganckie. Jeśli chodzi o wieńce, kosztują one wiele i zazwyczaj składa się na zakup kilka osób. Zajmują one dużo miejsca, a na wstęgach znajdują się słowa pożegnalne. 

Koszt wiązanek pogrzebowych

Wiązanki pogrzebowe mają różne ceny, co zależy od ich wielkości i okazałości kompozycji. Wpływ na koszty mają wybrane kwiaty, dodatkowe ozdoby i robocizna u danej osoby. Cena jest też zależna od pory roku i kosztu zastosowania danych roślin. Orientacyjnie, za wieńce pogrzebowe zapłacimy od 250 złotych wzwyż.  Najtańszy jest bukiet pogrzebowy, jaki będzie nas kosztował od 40 do 150 złotych. Pośrodku znajduje się wiązanka, która kosztuje ok. 50-250 złotych. Ustalenie ceny nie jest łatwe. Dodatkowe użycie szarfy podwyższa cena, jak też zastosowanie pięknych i nietypowych kwiatów. Na początku należy zastanowić się, na jaki wieniec nas stać. Kolejny etap to poszukanie wykonawcy usługi i dobranie odpowiednich rozwiązań. 

Kwiatowe kompozycje

Z pewnością przed zakupem zastanawiamy się, na jakie kwiaty postawić. Tak wiele wiązanek przyprawia nas o zawrót głowy. Jeśli chcemy wyrazić coś więcej za pomocą wieńca, warto poznać symbolikę danych kwiatów. Najpopularniejsze z nich to:

  • Mieczniki – służą do podkreślenia silnej osobowości osoby zmarłej. Są wybierane w razie nagłej śmierci. To trwałe kwiaty, które ciekawie się prezentują. 
  • Chryzantemy – to kwiaty jesienne, jakie dotyczą żałoby i przemijania. Są dosyć trwałe, dlatego wieniec będzie leżał  na grobie przez dłuższy czas. 
  • Róże – zazwyczaj są wybierane przez wdowę lub wdowca, który pragnie wyrazić swoją miłość dla zmarłego. Są symbolem miłości ponad wszystko. Do wyboru mamy białe róże, czerwone i pąsowe. 
  • Lilie –  symbolizują młodość i niewinność. Sprawdzą się na grobie młodej osoby.

Bukiet wiązanki pogrzebowe występuje w wielu wersjach, a wybór nie jest łatwy. Wiele zależy od tego, jaka relacja łączyła nas z osobą zmarłą.