kpb.com.pl

Kącik Porad Budowlanych – budownictwo, dom

nawadnianie ogrodu
Ogród

Nawadnianie ogrodu – na jakie systemy nawadniania warto postawić?

Aby cieszyć się zielonymi i zdrowymi roślinami nawet podczas upałów i suszy, niezbędne jest odpowiednie nawadnianie ogrodu. Już po siedmiu dniach susza może wyrządzić ogromne i nieodwracalne szkody w ogrodzie.
Istnieje wiele opcji podlewania ogrodu, od dźwigania konewki, przez ciągnięcie węża ogrodowego, po zainstalowane na stałe systemy nawadniające.

Systemy nawadniania ogrodu

Zasadniczo rozróżnia się dwa rodzaje nawadniania ogrodu — nawadnianie powierzchniowe i podziemne. Powierzchniowe nawadnianie ogrodu obejmuje wszystkie systemy nawadniające, które nie są zainstalowane na stałe i mogą być instalowane i demontowane tak często, jak jest to wymagane. Dotyczy to również pryszniców ogrodowych, które służą przede wszystkim do podlewania roślin.
W przypadku trawnika najlepsze są zraszacze. Dzięki nim można równomiernie podlewać duże obszary.
Drugim rodzajem nawadniania ogrodu są systemy podziemne. Należą do nich wyskakujące zraszacze, które są zakopane w ziemi. Często stosowane jest również nawadnianie kropelkowe rabat kwiatowych.

Zaopatrzenie w wodę do nawadniania

Oczywiście do nawadniania ogrodu potrzebne jest źródło wody. Najprostszym wariantem jest tutaj przyłącze wody użytkowej. Ma to jednak swoje wady, ponieważ ciśnienie i natężenie przepływu wody są ograniczone i dlatego nie można używać jednocześnie kilku zraszaczy. Szczególnie w przypadku większych ogrodów warto zaopatrzyć się w pompę ogrodową o wyższym ciśnieniu i większym natężeniu przepływu.

Pompy wodne

W jaki sposób woda dostaje się do systemu nawadniającego? Jednolity wąż ogrodowy służy do nawadniania ogrodu naziemnego, natomiast nawadnianie podziemne z wbudowanymi zraszaczami podłącza się do przyłącza wody rurami PE.

Automatyczne nawadnianie ogrodu

Podlewanie ogrodu jest często kłopotliwe, żmudne i czasochłonne. Utrzymywanie zielonych i bujnych trawników i roślin jest powszechną koniecznością. Szczególnie latem, kiedy przez kilka dni jest gorąco i sucho, ogród musi być nawadniany.

Pomóc w tym przypadku mogą automatyczne systemy nawadniające, które są całkowicie samowystarczalne. Systemy mogą być wyposażone w czujniki deszczu i zapewniają, że trawniki i rośliny są zawsze zaopatrywane w odpowiednią ilość wody. Oszczędza to nie tylko czas, ale także wodę i energię elektryczną.

Automatyczne nawadnianie ogrodu oszczędza czas i wodę

W przypadku nawadniania naziemnego komputer nawadniający jest umieszczony między przyłączem wody a wężem ogrodowym, który ma jedno lub dwa przyłącza wody. Pory nawadniania można zaprogramować, aby nawadnianie rozpoczynało się automatycznie. Nawadnianie jest zazwyczaj zaopatrzone w czujnik deszczu.

Dzięki takiemu systemowi można wyeliminować irytujące węże ogrodowe, które należy usuwać za każdym razem, aby skosić trawnik. Dużą zaletą jest jednak to, że taki system można łatwo doposażyć, dzięki czemu można się obejść bez przykrych niespodzianek w okresie letnim.