kpb.com.pl

Kącik Porad Budowlanych – budownictwo, dom

opaska wokół domu
Zakupy

Nowoczesna opaska wokół domu – jak ją zrobić?

Podczas budowy domu trzeba poznać wszystkie pojęcia, które pomogą określić co dokładnie będzie robione w czasie budowy zarówno w obiekcie jak i wokół niego.

Czym jest opaska wokół domu?

Nowoczesna opaska wokół domu to wyznaczona strefa, która znajduje się przy murze budynku i wynosi od kilkudziesięciu centymetrów do metra.
W miejscu opaski wokół domu układa się kostkę brukową lub kamyczki, a także wylewa beton. Zabieg ten ma na celu ochronić ścianę budynku przed zabrudzeniami podczas opadów deszczu.
Zadaniem opaski wokół budynku jest odprowadzenie wody z dala od niego oraz utrzymanie fundamentów w stanie trwałym i nienaruszonym.
Opaska wokół budynku jest ostatnim z elementów wykończenia domu i można ją wykonać przed lub po malowaniu elewacji.

Jak wygląda opaska wokół domu i z czego się ją robi?

Pomysł na wygląd obrzeża wokół domu można znaleźć w internecie. Najczęściej opaska zrobiona jest z kamyków, które są ekonomiczne i nadają estetyczny wygląd bez względu na to jaki rodzaj kamieni będzie użyty.
Kolejnym pomysłem na wykonanie opaski wokół domu jest żwir, który potrzebuje izolacji i nadaje ładny wygląd przez wiele lat.
Trwałym i chętnie wybieranym sposobem jest wykonanie opaski z płyt chodnikowych lub kostki brukowej. Te pomysły wymaga zatrudnienia fachowców i daje gwarancję trwałości na lata. Nowoczesna opaska wokół domu najczęściej wykonana jest z kostki brukowej, która dobrana jest pod względem elewacji.

Jak zrobić opaskę wokół domu?

Sposób wykonania opaski wokół domu uzależniony jest od materiału z jakiego będzie ona zrobiona. Wyróżnić możemy następujące sposoby zrobienia opaski wokół domu:
1. Opaska z kostki brukowej
Pierwszym etapem pracy jest wyznaczenie szerokości opaski poprzez odmierzanie co kilka kroków określonej długości od ściany budynku. Szerokość tą zaznaczamy sobie kołkami wbitymi w ziemię. Następną czynnością jest przymocowanie sznurka wyznaczającego kraniec pasa w którym należy wykopać koryto
Następnym etapem jest zrobienie obrzeży, które blokują rozchodzenie się kostki oraz wrastanie w niej trawy.
Kolejny krok to zrobienie podbudowy z kruszywa a następnie ubicie jej i po sypanie piaskiem, który należy wyprofilować. Na tak przygotowanej podbudowie należy ułożyć kostkę brukową i zagęszczonego piasku utworzyć fugi.
2. Opaska z grysu lub żwiru
Należy odmierzyć szerokość pasa tak jak podczas układania kostki brukowej. Następnym krokiem będzie ułożenie geowłókniny która zapobiegnie wyrastaniu chwastom i trawy. Rozkładany materiał musi przepuszczać wodę od góry i do dołu.
Następnym krokiem jest wysypanie piasku na zabezpieczoną ziemię oraz warstwy żwiru lub gresu.