kpb.com.pl

Kącik Porad Budowlanych – budownictwo, dom

dom parterowy z garażem
Budownictwo

Dom parterowy z garażem- czy to dobry pomysł?

Wybór projektu domu to jeden z najbardziej przyjemnych i emocjonujących etapów budowania własnej nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że decyzja ta jest podstawą dla wszystkich dalszych prac i ma znaczący wpływ na koszty oraz późniejszy komfort użytkowanie domu, dlatego też warto podjąć ja po dokładnym przemyśleniu i rozważeniu wszystkich „za” i ” przeciw”.

dom parterowy

Dla kogo szczególnie polecane są projekty domów parterowych

Domy parterowe już od lat cieszą się popularnością i niesłabnącym zainteresowaniem, jednak nie w każdym przypadku będzie to najlepsze z możliwych rozwiązań. Rozważając zakup projektu domu parterowego, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wymiar i kształt posiadanej działki, ponieważ domy parterowe są z reguły bardziej rozłożyste i zajmują więcej powierzchni działki niż ich wersje piętrowe lub z poddaszem użytkowym o tej samej ilości metrów kwadratowych, dlatego mogą być nieodpowiednie dla posesji małych lub o niestandardowych kształtach.
Projekt domu parterowego będzie za to świetnym wyborem dla osób, które cenią sobie wygodę i bezproblemową dostępność każdego zakamarka w swoim domu- może to być szczególnie istotne dla osób starszych, niepełnosprawnych czy rodzin z małymi dziećmi, dla których schody i pokoje rozmieszczone na rożnych kondygnacjach mogą stanowić czasem nie lada problem.
Domy parterowe charakteryzują się również szybkością budowy i ograniczeniem niektórych wydatków, takich jak schody czy wylewki na piętrze, za to koszty dachu mogą być wyższe niż w przypadku wyboru wersji z piętrem.

Zobacz także: https://kpb.com.pl/mieszkanie-na-poddaszu-czy-to-dobry-pomysl/

Dom parterowy z garażem- jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Gdy decyzja zapada i szczęśliwy przyszły lokator decyduje się na projekt domu parterowego, pozostaje jeszcze kwestia wyboru koncepcji z garażem w bryle budynku lub też bez tego przybytku.
Jeśli chodzi o wady tego rozwiązania, to dom parterowy z garażem umieszczonym w bryle budynku to na pewno większy koszt przy budowie, jednak chcąc postawić garaż wolnostojący (na przykład w późniejszym czasie) trzeba liczyć się, nawet z nieco większymi kosztami, oraz zgłoszeniem tego faktu w odpowiednim organie. Dla niektórych osób przeszkodą może być też świadomość, że jest to dodatkowe wejście do części mieszkalnej budynku, co wymaga odpowiednich zabezpieczeń antywłamaniowych oraz przemyślanej termoizolacji.

dom parter


Jednak w dzisiejszych czasach najbardziej cenimy sobie komfort i wygodę, a dom z garażem i bezpośrednim przejściem, to bez wątpienia duże ułatwienie, szczególnie zimą. Możemy dzięki temu uniknąć kłopotliwego odmrażania samochodu czy nieprzyjemnej ekspozycji na niskie (zimą) lub wysokie (latem) temperatury, co jest szczególnie ważne w przypadku konieczności codziennego odwożenia dzieci do żłobka, przedszkola czy szkoły.