kpb.com.pl

Kącik Porad Budowlanych – budownictwo, dom

układanie kostki brukowej cena
Budownictwo

Układanie kostki brukowej – informacje i porady

Kostka brukowa jest funkcjonalnym i ładnym sposobem na zagospodarowanie terenu wokół domu oraz w ogrodzie. Wykorzystywana jest ona na drogach osiedlowych, parkingach oraz podjazdach i chodnikach.

Materiały potrzebne do układania kostki brukowej

Kostkę brukową należy dobrać pod względem jej eksploatowania. Kostka o powierzchni gładkiej odporna jest na zabrudzenia, a ta o powierzchni chropowatej wymaga dodatkowej impregnacji.
Ilość kostki oraz krawężników określa się mierząc teren, na którym będzie ona układana. Materiałem potrzebnym do wykonania podbudówki jest cement oraz piasek, a także geowłóknina separująca podbudowę od podłoża.

kostka brukowa

Cena kostki brukowej

Cena kostki brukowej uzależniona jest od jej rodzaju, materiału z jakiego jest zrobiona, jej grubości oraz metody obróbki.
Cena najtańszej kostki brukowej waha się pomiędzy 20 a 35 zł/m², a cena najdroższej kostki brukowej zwanej szlachetną waha się między 85 a 90 zł/m².
Ceny mogą różnić się w zależności od miasta oraz miejsca, w jakim zostanie kupiona kostka.
Układanie kostki brukowej cena waha się pomiędzy 45 a 95 zł za robociznę za m². Oczywiście cena ta zależna jest od metrażu, na jakim będzie układana kostka oraz od indywidualnego cennika firmy brukarskiej, która wykonywać będzie usługę. Dowiedz się więcej na: https://kpb.com.pl/nowoczesna-opaska-wokol-domu-jak-ja-zrobic/

układanie kostki

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Aby ułożyć kostkę brukową trzeba wykonać następujące czynności:
– wybrać kostkę – jest to podstawowy etap prac. Kostka dobrana powinna być pod względem warunków, w jakich będzie użytkowana, grubości oraz wytrzymałości i odporności na nacisk i uszkodzenia mechaniczne,
– przeprowadzić prace ziemne – przed układaniem kostki należy wykonać wgłębienie mające głębokość co najmniej pół metra, gdy na nawierzchnię oddziaływać będą duże siły. Jeżeli kostka układana będzie w ogrodzie, koryto to powinno mieć od 15 do 20 cm.
Na dnie wgłębienie trzeba wyprofilować oraz zagęścić, by swobodnie móc odprowadzać z niego wodę. Kostkę należy układać na oczyszczonym i wymieszanym z wodą i cementem gruncie,
– montaż obrzeży – krawężniki należy dobrać do rodzaju nawierzchni. W ogrodzie sprawdzą się krawężniki chodnikowe, a na podjeździe lub parkingu krawężniki drogowe. Zadaniem obrzeży jest wykończenie nawierzchni. Mocowane są one na gruncie zmieszanym z betonem,
– układanie nawierzchni – kostkę układa się w wybrany przez siebie wzór. Należy pamiętać, by osadzać kostki blisko siebie i nie chodzić po podbudowie podczas układania kostki.
Po ułożeniu kostki na wyznaczonym terenie należy ją docisnąć i posypać cienką warstwą piasku lub zaimpregnować.