kpb.com.pl

Kącik Porad Budowlanych – budownictwo, dom

koszt budowy domu
Budownictwo

Koszt budowy domu-dom tani w budowie

Zapewne wiele osób zmaga się z problemami dotyczącymi budowy domu. Często w naszych głowach pojawiają się pytanie jaki będzie koszt budowy domu? Czy nasze finanse wystarczą, by cieszyć się upragnionym mieszkaniem.

Koszt budowy domu 100m2

Każdy ukrycie marzy o swoim własnym domu, w którym będzie się toczyć nasze życie rodzinne. Zakup gotowego już budynku często przekracza nasze finansowe możliwości i decydujemy się na budowę we własnym zakresie. Najczęściej wybierane metraże to 140m2 oraz 100m2. Koszt budowy domu 100m2 waha się w okolicach 300 tysięcy złotych. Wydawać, by się mogło, że jest to olbrzymi koszt, jednak należy wziąć pod uwagę wartość wykorzystanych materiałów oraz pracę wielu fachowców.

Od czego zacząć?

By postawić dom najpierw musimy znaleźć miejsce, w którym możliwa będzie budowa. Wydawać, by się mogło, że jest to dość łatwa sprawa, jednak realia bywają inne. Gdy zakupimy już nasz wymarzony kawałek ziemi, musimy postarać się o prawa do zabudowy oraz dokonać wyboru projektu, według którego postępować będzie budowa. Następnym krokiem powinno być znalezienie odpowiedniej ekipy, która wybuduje nasz dom. Potem należy już tylko kontrolować kolejne etapy prac.

Poszczególne etapy-koszt

Jeśli chcemy doprowadzić dom do stanu deweloperskiego, to suma kosztów powinna oscylować w granicach 140 tysięcy złotych. Jeśli jednak chcemy uzyskać dom gotowy do zamieszkania, cena wzrośnie do 250 tysięcy złotych dla metrażu 100m2. Koszt budowy domu 120m2 będzie oczywiście wyższy. Należy pamiętać, iż cena za metr może się różnić w wielu przypadkach. Wszystko zależy od materiałów jakich będziemy używać do budowy oraz specjalistów, którzy za budowę będą odpowiedzialni.

Warto sporządzić kosztorys całej budowy domu, zapisać jakie środki możemy przeznaczyć na daną rzecz i obliczyć czy na pewno jesteśmy w stanie podołać budowie domu. Warto zobaczyć na czym możemy zaoszczędzić, a na co warto wydać trochę więcej pieniędzy. Musimy mieć na uwadze fakt, iż często w trakcie budowy domu pojawiają się dodatkowe koszty związane, z którymś z etapów. Warto więc mieć przeznaczony dodatkowy fundusz awaryjny na takie przypadki. Budowa domu nie musi być wcale problemem i kojarzyć się ze stresem i nerwami. To ma być nasze miejsce na ziemi i od nas zależy w jakim stopniu będziemy się tam dobrze czuć. Koszt budowy domu każdego roku wzrasta, co spowodowane jest ciągłymi podwyżkami cen produktów i towarów. Dlatego jeśli jeszcze się zastanawiasz, nie zwlekaj! Kiedyś może być już za późno.