kpb.com.pl

Kącik Porad Budowlanych – budownictwo, dom

najlepsze oczyszczacze powietrza
Zakupy

Najlepsze oczyszczacze powietrza – jak działa i który wybrać?

W związku z pogarszającym się stanem jakości powietrza, oczyszczacze powietrza stają się niezbędnym elementem wyposażenia coraz większej ilości mieszkań i domów. Zyskały one popularność dzięki swojej podstawowej funkcji jaką jest filtrowanie wdychanego powietrza i usuwanie z niego zanieczyszczeń fizycznych i biologicznych, jak również dzięki szerokiemu wachlarzowi funkcji dodatkowych, w tym między innymi jonizowaniu powietrza lub jego nawilżaniu.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Na zadane pytanie jaki oczyszczacz powietrza wybrać, odpowiedź nie jest prosta. Istnieje bowiem wiele modeli, dostosowanych do indywidualnych potrzeb kupujących. Na licznych stronach internetowych można znaleźć ranking oczyszczaczy powietrza przygotowany dla danego roku. Zazwyczaj najlepsze oczyszczacze powietrza cechują się licznymi funkcjami dodatkowymi, co wiąże się z ich dość wysoką ceną. Dość powszechną funkcją jest jonizacja powietrza. Polega ona na neutralizowaniu naładowanych dodatnio zanieczyszczeń za pomocą wytwarzanych jonów ujemnych.
Ranking oczyszczaczy powietrza obejmować może również takie parametry oczyszczaczy, jak skuteczność oczyszczania, wydajność pracy czy głośność pracy urządzenia.

Funkcja oczyszczacza powietrza?

Powietrze, którym oddychamy może być zanieczyszczone cząstkami fizycznymi i biologicznymi i być przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych, w tym między innymi problemów z oddychaniem czy bólu głowy. Usuwanie tych cząstek przyczynia się do poprawy stanu zdrowia oraz zmniejszenia objawów ewentualnych alergii.
Cząstki fizyczne to głównie smog składający się z drobnych, szkodliwych dla organizmu pyłów, zwłaszcza nasilony w okresie grzewczym.
Do czynników biologicznych zaliczyć można między innymi: pyłki kwiatów, roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni, bakterie i wirusy.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza poprzez filtrowanie powietrza usuwa z niego zanieczyszczenia. Filtrowanie możliwe jest dzięki wbudowanemu wentylatorowi, który wymusza obieg powietrza. Powietrze dostając się do wnętrza oczyszczacza natrafia na filtry o różnej wielkości porów, tym samym usuwających zanieczyszczenia o różnej wielkości. Jak wspomniano powyżej, najlepsze oczyszczacze powietrza dodatkowo nawilżają i jonizują filtrowane powietrze.

Jak zwiększyć wydajność pracy urządzenia?

Zazwyczaj oczyszczacze powietrza stawiane są w kątach pomieszczenia lub w ewentualnych jego wnękach. Należy mieć świadomość tego, że takie ustawienie urządzenia znacząco zmniejsza wydajność jego pracy.
Aby urządzenie mogło efektywnie spełniać swoją funkcję, powinno zostać umieszczone w miejscu zapewniającym mu swobodną cyrkulację powietrza. Na szczęście na rynku obecne są modele oczyszczaczy, które charakteryzują się nie tylko efektywnym oczyszczaniem powietrza, ale również efektownym wyglądem.