kpb.com.pl

Kącik Porad Budowlanych – budownictwo, dom

dom z werandą
Dom

Wymarzony dom z werandą

Dla wielu ludzi posiadanie domu jest jednym z największych życiowych marzeń. Niestety, w ostatnim czasie coraz trudniej o jego realizację: stale rosnące ceny działek i nieruchomości, restrykcyjna polityka banków, mimo stosunkowo tanich kredytów i niepewność jutra, sprawiają, że znaczna część osób odkłada w czasie decyzję o budowie czy kupnie domu.

dom z werandą

Dom z werandą – czy to dobry pomysł?

Chyba każdy kojarzy sceny z amerykańskich filmów i seriali, kiedy po długim i wyczerpującym dniu pracy, bohater, chcąc odpocząć i oderwać się od codziennych trudów, zasiada na werandzie z kubkiem kawy lub kieliszkiem wina. Mimo że w Polsce dom z werandą od frontu nie jest bardzo popularnym projektem, to jednak zdarzają się miłośnicy właśnie takiego klimatu i decydują się na wybudowanie werandy. Z pewnością jest to dobry pomysł, ponieważ pozwala on na znaczne powiększenie powierzchni użytkowej, co ma ogromne znacznie w przypadku budynków o mniejszym metrażu. Dzięki werandzie można cieszyć się urokami życia niezależnie od pogody – w upalnie dni weranda chroni przez słońcem, a kiedy pada nie trzeba rezygnować z przebywania na świeżym powietrzu. W Polsce inwestorzy zdają się jednak nie doceniać zalet płynących z posiadania werandy. Zdecydowanie chętniej decydują się na tarasy i ganki. Na szczęście ten trend powoli się odwraca, a architekci coraz częściej umieszczają w swoich projektach lekkie, zadaszone konstrukcie tuż przy wejściu do domu, tworząc w ten sposób strefę relaksu dla całej rodziny.

weranda

Jak wybrać projekt domu z werandą

W katalogach z gotowymi projektami domów nie ma zbyt wielu takich, które posiadają werandę, dlatego najlepiej jest zdecydować się na projekt indywidualny. Dom z werandą projekt z całą pewnością spełni oczekiwania tych inwestorów, którzy cenią sobie oryginalność, ale także możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych. Mimo że weranda nie jest niczym skomplikowanym do wybudowania, to w naszym kraju niewiele osób decyduje się na tego rodzaju dobudówkę przy elewacji. W Stanach Zjednoczonych praktycznie trudno znaleźć dom bez werandy (https://kpb.com.pl/dom-w-stylu-amerykanskim-na-jakie-dodatki-postawic/) Część inwestorów obawia się kosztów związanych z takim przedsięwzięciem, ale mając odrobinę zdolności manualnych i odpowiednie narzędzia można samemu zbudować takie zadaszenie. Jeśli jednak brakuje zarówno umiejętności, jak i sprzętu, na pewno tańszą opcją będzie zatrudnienie „złotej rączki”, a nie firmy budowlanej. Podsumowując temat: dom z werandą posiada wiele uroku i wyróżnia się na tle innych, dlatego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.