kpb.com.pl

Kącik Porad Budowlanych – budownictwo, dom

karnisze
Dom

Karnisz a rodzaj firan i zasłon – na co warto się zdecydować?

Planując zakupienie karnisza, warto wcześniej uwzględnić rodzaj firanek i zasłon, jakie zamierza się na nim powiesić. O czym trzeba pamiętać?

Szeroki wybór karniszy powoduje, że wiele osób ma problemy z ich prawidłowym doborem. Dotyczy to także dopasowania do siebie rodzaju karnisza i osłon okiennych. Na co warto się zdecydować? Doradza sklep oferujący karnisze i zasłony – https://sklep.voppi.eu/kategoria/karnisze/.

Rodzaj karnisza a osłony okienne – co można powiesić na karniszu?

Gdy zamierza się kupić nowe karnisze, warto z wyprzedzeniem określić, jakie rodzaje osłon okiennych planuje się na nich powiesić. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ niektóre typy karniszy będą utrudniały powieszenie na nich określonych typów firanek czy zasłon.

Karnisze dzieli się na dwie główne kategorie, a dokładnie na karnisze drążkowe oraz na karnisze szynowe. Jak dobrać je pod kątem osłon okiennych?

Karnisze drążkowe

Drążkowe karnisze dają najwięcej możliwości pod kątem powieszenia na nich firanek i zasłon.

Na drążkach można powiesić osłony wyposażone w tunele oraz we wstążki do podwieszania, osłony wyposażone w metalowe kółka, a także można powiesić na nich żabki, do których dopina się firanki i zasłony. Ponadto można zastosować na nich również specjalne rodzaje haczyków do podwieszania, na przykład haczyki flex.

Karnisze szynowe

Drugi typ karniszy, czyli karnisze szynowe, nie dają już tak szerokich możliwości podwieszana na nich osłon okiennych. Są one wyposażone w szyny, po których poruszają się żabki albo uchwyty w formie haczyków, na przykład wspomnianych wcześniej haczyków flex.

Wobec tego na karniszach szynowych powiesić można głównie zasłony i firanki bez wykończenia, które ręcznie dopina się do żabek, albo też osłony na haczykach.

Duży wybór karniszy drążkowych i szynowych można znaleźć w sklepie https://sklep.voppi.eu/kategoria/karnisze/ w różnych stylach i wymiarach.

Wysokość firanek i zasłon a karnisz – na co zwrócić uwagę?

Drugim ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy dobieraniu karniszy, będzie jego typ oraz powiązana z nim wysokość jego montażu.

Karnisze można podzielić na sufitowe oraz na ścienne. Te pierwsze montowane są do sufitu, natomiast drugie umieszcza się na ścianie przed wnęką okienną.

Dobierając karnisz, trzeba zatem uwzględnić, jak będzie wykonany jego montaż. Ma to też powiązanie z rodzajem stosowanych firanek i zasłon, ponieważ będzie on wpływać na wysokość ich powieszenia.

Standardowa wysokość większości gotowych zasłon oraz firanek to 250 cm oraz 300 cm. Niekiedy można spotkać się również z osłonami, które mają 260 cm czy 270 cm. Warto zatem zdecydować się na wybór odpowiednich osłon pod kątem ich długości i dopasować je również do konkretnego rodzaju karnisza. Gdy zakupi się karnisz pozwalający na powieszenie osłon na podanych wyżej wysokościach, można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Szeroki wybór karniszy sufitowych oraz ściennych oferuje sklep internetowy https://sklep.voppi.eu/kategoria/karnisze/, w którym można znaleźć je w różnych wariantach, także na wymiar.