kpb.com.pl

Kącik Porad Budowlanych – budownictwo, dom

Jaką głębokość szafy na wymiar wybrać
Lifestyle

Jaką głębokość szafy na wymiar wybrać?

Kupując szafy w sklepie meblowym mamy do czynienia z konstrukcjami, które najczęściej są dość powtarzalne, jeśli chodzi o ich rozmiary. Wybierając modele na wymiar, możemy cieszyć się znacznie większą niezależnością. Jaką głębokość szafy zamawianej na wymiar będzie zatem optymalna, by pomieścić ubrania nasze i naszych bliskich?

Jak głęboką szafę warto wybrać do swojej sypialni?

Przyjmuje się, że optymalna głębokość szafy oscyluje w granicach od 50 do 60 cm. W przypadku większości obrań jest to wystarczająco dużo. Czasem można jednak pokusić się o nieco więcej przestrzeni. Jest to możliwe np. w przypadku trójdzielnych konstrukcji, które składają się z dwóch ustawionych pod kątem 90 stopni szaf i będącego pomiędzy nimi łącznika. W tym przypadku głębokość naszej przestrzeni na ulubione ubrania (i nie tylko) możemy powiększyć o dodatkowe 10, a nawet 20 cm. Jest to wystarczająco dużo, by zmieścić dodatkową odzież lub pościel.

Kiedy warto pozwolić sobie na nieco głębszą szafę na wymiar?

Szafa na wymiar Wrocław daje możliwość wykorzystania dodatkowej przestrzeni, której nie mielibyśmy w przypadku wyboru mebla o standardowym kształcie. Zasada ta sprawdza się np. wtedy, gdy mamy do czynienia z niewykorzystaną wnęką. Czy takie rozwiązanie jest praktyczne? Bądźmy szczerzy, dzięki większej (głębszej) szafie na wymiar, możemy sobie pozwolić na:

  • zmieszczenie większej liczby ubrań, w tym również takich, które nie mogą być zagniecione (np. fraki, garnitury),

  • przechowywanie pościeli, kołder, poduszek, a nawet pierzyn,

  • dodatkową przestrzeń, w której możemy umieścić ubrania używane zimą (zwykle ich objętość jest większa).

Jak uzyskać dodatkową przestrzeń w szafie?

Każda szafa na wymiar może zostać zaprojektowana tak, aby wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni. Co zrobić, aby zwiększyć pojemność takiego mebla?

  • Warto umieścić szafę w narożniku pokoju, gdyż jest to przestrzeń rzadko wykorzystywana przez domowników.

  • Ciekawym rozwiązaniem są meble z drzwiami przesuwnymi, które nie zajmują miejsca podczas otwierania lub zamykania.

  • Można też postawić na nieco wyższe szafy (np. 200 cm i wyżej). Na samej górze możemy umieścić ubrania lub pościel, z których rzadko korzystamy.

  • Dobrym pomysłem jest zamówienie mebla z dużą liczbą dodatkowych półek, które w razie potrzeby mogą zapewnić nam jeszcze więcej dodatkowej przestrzeni.

Jak widać, szafy na wymiar dają duże możliwości wykorzystania na pozór zbędnej przestrzeni. Wystarczy zajrzeć na projekty realizowane przez megandesign.pl, aby się o tym przekonać.

Materiał zewnętrzny