kpb.com.pl

Kącik Porad Budowlanych – budownictwo, dom

wygoda w pracy
Lifestyle

Czy wygoda w pracy ma znaczenie?

Czy wiesz, że efektywność Twoich pracowników zależy nie tylko od ich kwalifikacji? Bardzo istotny wpływ ma również wyposażenie miejsca pracy. Niezbędny sprzęt i ergonomiczne meble biurowe to oczywiste minimum. Nie bagatelizuj tego, bo wpływa to na atmosferę w pracy, a skutkuje dobrze wykonywanymi obowiązkami.

Czym jest ergonomia pracy?

Zakłada dopasowanie warunków pracy do możliwości ludzkiego organizmu. Chodzi również o to, by zapobiegać chorobom zawodowym. Najbardziej znane jest pięć podstawowych zasad. Jeśli mówimy o pracy biurowej, to istotne jest prawidłowe ustawienie klawiatury i myszy oraz wybór optymalnego monitora. Bardzo ważna jest kwestia siedzenia przy biurku, ale również przerw i od czasu do czasu ruchu. Liczy się także temperatura i powietrze w pomieszczeniu. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu miejsca pracy Twój pracownik będzie czuł się w biurze bezpieczniej.  

Nie oszczędzaj na meblach.

Wszystko możesz wrzucić w koszty, więc nie ma większego sensu ograniczać pracownikom tego, co w pracy jest im potrzebne. Nie zapominaj o normach, które meble biurowe powinny spełniać. Zaświadczeniem o takim stanie rzeczy jest właściwy certyfikat, którego uzyskanie poprzedza sprawdzenie atrybutów i parametrów danego mebla w kontekście wymagań dedykowanej normy. Nie chcesz chyba widzieć pracownika, który podczas siedzenia na krześle biurowym bez przerwy zmienia pozycję, bo nie jest mu wygodnie? Przez to jego praca nie będzie efektywna. Ergonomiczne meble w biurze to połowa sukcesu.   

Inną kwestią jest atest trudnopalności, gwarantujący wykonanie biurka czy regału biurowego z surowców trudnopalnych. Dodatkowo należy wybierać takie produkty, które zostały wykonane z użyciem nieszkodliwych dla człowieka farb, lakierów i tworzyw. 

Fotel biurowy to ważny atrybut pracownika biurowego.

Nie chcesz chyba nabawić się krzywizny kręgosłupa lub uciążliwego bólu mięśni i stawów? Takie konsekwencje mogą się pojawić, gdy stosujesz niewłaściwe krzesło do biurka.  

Liczy się wysokość fotela, profili i głębokość siedziska. Od tego zależy, czy dane krzesło jest odpowiednie. Warto wybrać model z regulowanym zagłówkiem i podłokietnikami. Najlepsze wersje występują w opcji obrotowej. 

Jak powinno się właściwie siedzieć na krześle biurowym? Po pierwsze, dobre ustawienie krzesła. Wysokość siedziska powinna umożliwić Ci swobodne ułożenie stóp na ziemi i zgięcie kolan pod kątem 90 stopni. Fotel powinien podpierać uda na całej długości. Teraz kwestia opacia. Cały kręgosłup lędźwiowy musi wygodnie ułożony, tak samo jak ⅔ odcinka piersiowego.