Skialpinizm - na nartach przez Oberland

  

2009

17

gru

Nasza firma udzieliła finansowego wsparcia grupie ratowników górskich Bieszczadzkiej Grupy GOPR w związku z organizacją wysokogórskiej wyprawy, której celem było m.in. podniesienie górskiego doświadczenia ratowników potrzebnego w ramach codziennej służby. Charakter tej wyprawy należał do kategorii narciarstwa wysokogórskiego tzw. skialpinizmu. Wyprawa odbyła się w dniach 17 - 24 kwietnia 2009r

W niżej zamieszczonym opisie autorstwa Erwina Gorczycy pt. "Na nartach przez Oberland" (plik pdf) pochodzącym z grudniowego wydania NPM- Magazynu Turystyki Górskiej , zawarty jest opis przejścia Oberlandu w Alpach Berneńskich, który pokazuje czym jest skialpinizm.

Ten wyrafinowany sposób uprawiania narciarstwa łączy w sobie elementy górskiej wędrówki, zimowej wspinaczki i zjazdów narciarskich. Popularny od lat w krajach alpejskich, w Polsce zaczyna się rozwijać jako turystyka narciarska – skituring. Pozornie trudny, jest tak naprawdę dla wszystkich – trzeba jedynie wiedzieć na co można sobie pozwolić.

Okolice Krosna są wspaniałym terenem do uprawiania tego sportu. Łagodne wzgórza z siecią leśnych dróg , szerokie grzbiety połonin, puste doliny stają się zimą łatwo dostępne dla turysty narciarza. Potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt: lekkie narty, wiązania z ruchomą piętą, foki zakładane na ślizgi nart, termos w plecaku i najważniejsze – chęć przeżycia czegoś ciekawszego niż kręcenie się przy wyciągu.

A kiedy okoliczne góry staną się zbyt niskie, odległości za małe a doznania zbyt ubogie, można skierować swe kroki w stronę Tatr, Karpat Wschodnich i Alp.

"Uczestnicy przejścia przez Oberland – ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR dziękują firmie KPB SA za pomoc finansową w organizacji wyprawy podnoszącej nasze górskie doświadczenie potrzebne w ramach codziennej służby.

Opis przejścia dedykujemy wszystkim, którzy kochają zimny wiatr, chrzęst śniegu pod nartami i widnokrąg szerszy niż ściany mieszkania."

Zapraszamy do galerii zdjęć poniżej

Materiały do pobrania

Alpy - Oberland

Autorem zdjęć jest Waldemar Czado

Alpy - Oberland

Autorem zdjęć jest Waldemar Czado

Projekt i wykonanie: Media Partner / Reklama / Katowice