Otwarcie specjalistycznych pracowni

  

2009

14

kwi

Ośrodki onkologiczne w Rzeszowie i Brzozowie otworzyły nowe pracownie do naświetleń chorych na raka. KPB w Krośnie S.A. jest wykonawcą specjalistycznych obiektów - bunkrów dla akceleratorów wysokoenergetycznych służących do naświetleń.

Dla pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie to bardzo dobra wiadomość, bo teraz na zabiegi będą czekać tylko kilka dni.

- Nowe urządzenie zastąpi przestarzałą technologicznie i wyeksploatowaną bombę kobaltową - tłumaczy Grzegorz Miller ordynator oddziału radioterapii WSS.

Nowy akcelerator to bardzo nowoczesne urządzenie, które działa tylko na chore miejsce, nie powodując zmian w innych narządach.

Pierwsi pacjenci już skorzystali z naświetlań. Aparat pracuje na dwie zmiany - każdego dnia z zabiegów korzysta 50 chorych.

Rzeszowski szpital przy ul. Szopena starał się o akcelerator trzy lata. Budowa bunkra, w którym umieszczone oraz zakup urządzenia kosztowały w sumie 14 mln zł.

Inwestycje sfinansowały szpital, ministerstwo zdrowia i samorząd wojewódzki.

Niektóre ściany bunkra, w którym stanął akcelerator mają prawie 2 metry grubości i są zrobione ze specjalnego materiału chroniącego przed promieniowaniem. Same drzwi ważą blisko dwie tony.

Również w Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie rozpoczął pracę nowy akcelerator. Dzięki temu leczeniem zostanie objęta większa liczba chorych.

Dzięki nowemu sprzętowi brzozowscy lekarze dostali do ręki skuteczne narzędzia diagnostyczne i terapeutyczne.

Brzozowska onkologia wzbogaciła się o nowoczesny wysokoenergetyczny przyspieszacz liniowy. Etap montowania akceleratora już się zakończył.

Wartość nowego sprzętu to 7,5 mln zł. Został sfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia dzięki temu, że Brzozowski ośrodek uczestniczy, obok 21 ośrodków radioterapii w całej Polsce, w przyjętym w 2004 roku Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych.

- Jest to w tej chwili sprzęt topowy - zachwyca się dr Zbigniew Wcisło, kierownik Zakładu Radioterapii w Brzozowie. - Na świecie nie ma nic lepszego. Ma bardzo nowoczesne oprzyrządowanie, np. wewnętrzną tomografię komputerową, na tyle dokładną, że mamy pewność, iż pacjent jest leczony co do milimetra.

Aż 91 procent pacjentów onkologicznych leczonych w Brzozowie jest spoza powiatu brzozowskiego, z województwa podkarpackiego i ościennych. W ciągu roku w Zakładzie Radioterapii napromieniowywanych jest około 1700 chorych. Dr Wcisło ma nadzieję, że już na starcie uda się zwiększyć liczbę przyjmowanych pacjentów o 20 - 30 procent.

W naszym województwie, aby leczyć zgodnie ze standardami światowymi, potrzeba jest 7 akceleratorów. Dlatego szpital w Brzozowie powinien wzbogacić się jeszcze o kolejny przyspieszacz wysokoenergetyczny. Takie są założenia narodowego programu.

Obecnie w województwie podkarpackim funkcjonują 2 zakłady radioterapii (Brzozów, Rzeszów), co daje średnio 1 aparat megawoltowy na około 1 050 000 mieszkańców. - Docelowo w ramach „Narodowego planu zwalczania chorób nowotworowych” przewiduje się, że do 2015 r. zostanie osiągnięty europejski poziom leczenia, a liczba ludności przypadającej na 1 megawoltowy aparat terapeutyczny zmniejszy się do poziomu średnio 300 000 osób/1 aparat (tj. zgodnie ze wskaźnikami WHO - Światowej Organizacji Zdrowia). Dla porównania w krajach Europy Zachodniej na 1 000 000 mieszkańców przypada 4-6 aparatów, w Republice Czeskiej – 4,5 aparatu, a na Białorusi – 3 aparaty – podkreśla Dyrektor Szpitala Antoni Kolbuch.

Choroby nowotworowe, uznawane za choroby cywilizacyjne stają się coraz poważniejszym zagrożeniem dla naszego społeczeństwa. Każdego roku przyrost zachorowalności na nie wynosi 10 %. Dynamika wzrostu zachorowań na nowotwory złośliwe wskazuje na potrzebę intensyfikacji działań na rzecz poprawy dostępności i jakości świadczonych usług w zakresie lecznictwa onkologicznego, w tym radioterapii. W terapii większości nowotworów radioterapia odgrywa zasadniczą rolę w leczeniu samodzielnym lub skojarzonym, mając zastosowanie u 50-60 % pacjentów.

materiały źródłowe:

nowiny24.pl

Brzozowska Gazeta Powiatowa

zobacz również w dziale REALIZACJE

zapraszamy do obejrzenia zdjęć z budowy poniżej

Bunkier do naświetlań w Rzeszowie

Projekt i wykonanie: Media Partner / Reklama / Katowice